Upit:
U upitu ukazujete da se prilikom provođenja poslova prostornog uređenja i gradnje na području nadležnosti Istarske županije susrećete sa različitim tumačenjem propisa u odnosu na određene projektante prilikom projektiranja sustava bazenske tehnike. Slijedom navedenog, upućujete dopis u kojem pozivate Hrvatsku komoru inženjera strojarstva i Hrvatsku komoru inženjera građevinarstva da se usuglase oko predmetnog pitanja
Odgovor:
Nastavno na Vaš upit, dostavljamo mišljenje Komore. Napominjemo da je tumačenje propisa gradnje u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (u daljnjem tekstu: MPGI) dok je sukladno javnim ovlastima mišljenje Komore neobvezujuće.
Bazen se sukladno Zakonu o gradnji (NN RH 153/13, 20/17, 39/19 i 125/19) definira kao građevina u sklopu koje se projektiraju i izvode instalacije te ugrađuje oprema i postrojenje za filtraciju i dezinfekciju vode. Sama građevina se projektira u više mapa prema strukovnim odrednicama pa se tako konstrukcija bazenske školjke projektira u projektu građevinske struke, filtracija i dezinfekcija s pratećim sustavima bazena u projektu strojarske struke, a elektronapajanje, podna ili zidna rasvjeta, ožičenje i upravljanje u projektu elektro struke. Nikako projekt bazena ne može biti isključivo projekt samo jedne strukovne odrednice. Dovod vode i odvodnja za potrebe bazena se projektira u projektima vode i kanalizacije što je zasebna mapa glavnog projekta koja prema strukovnoj odrednici može biti strojarska ili građevinska.
Nikako projekt bazena ne može biti isključivo projekt samo jedne strukovne odrednice.
Isto tako, bazenska tehnika se ne može smatrati instalacijom vodovoda i kanalizacije. Za potrebe bazena je potreban dovod vode kojim se bazen puni, ali punjenje se vrši preko kompenzacijskog bazena te potom prolaskom kroz sustav filtera uz rad sustava za dezinfekciju ili direktno u slučaju bazena sa skimerima. Iz bazena se vrši ispust vode u sustav odvodnje i to iz dva izvora: od pranja filtera te za samo pražnjenje bazena. Ispuštanje se ne vrši direktno u sustav odvodnje jer je potrebno prije toga kemijski neutralizirati sastav vode što se odvija u neutralizacijskom bazenu i tek onda ispušta. Način ispuštanja se daje u posebnim uvjetima javnopravnog tijela nadležnog za odvodnju te Hrvatskih voda.
Sve ono što se dešava s vodom od trenutka ulaska u strojarnicu do trenutka ispuštanja je zasebna instalacija i postrojenje u kojem se definira način filtracije, dezinfekcija vode, grijanje vode, upravljanje raznim efektima poput sjedećih ili ležećih masaža, bazenskih atrakcija poput slapa, gejzira, “brze rijeke“, žubor plaže“ i slično, određuju se vrsta i tip kemikalija za koje se prilažu sigurnosno-tehnički listovi te se definira sustav automatske regulacije rada sustava bazenske tehnike.
Gore navedeno predstavlja postrojenje koje sukladno Zakonu o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (NN RH 78/15, 118/18 i 110/19) spada u zadaće strojarske struke. Osim toga, izvođač radova i voditelj radova na sustavima bazenske tehnike je uvijek strojarske struke jer rad s kemikalijama zahtjeva posebno osposobljavanje radnika koji su završili jedan od programa obrazovanja za instalatere. I na kraju, jedan od prvih pravilnika o pripremi vode u bazenima za plivanje i kupanje iz 1999. godine kada nije postojala cjelovita i jednoznačna regulativa iz ovog područja je izradila radna skupina sastavljena od predstavnika Ministarstva zdravstva i Strojarskog razreda Hrvatske komore arhitekata i inženjera u graditeljstvu.
Zaključno, iz svega navedenog projekt bazenske tehnike spada u zadaću strojarske struke kao dio multidisciplinarnog glavnog projekta za građevinu bazena.